Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Dramska pauza oko Vojvodine

Komentari (24) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 sreda, 04 mart 2009 21:35
Timok
Sve je tako.
A ako ode Vojvodina neko ce hteti da uzme i Sandzak, a o Istocnoj Srbiji da ne govorimo. Tu ima tek apetita svakojakih...
Preporuke:
0
0
2 sreda, 04 mart 2009 23:29
Vanja
Bravo!!
Preporuke:
0
0
3 četvrtak, 05 mart 2009 01:49
Zdravko
Ljudi, da vam je iko početkom devedesetih rekao da će Kosovo proglasiti nezavisnost i da će ga priznati sve relevantne zapadne zemlje i da faktički neće biti u sastavu Srbije, proglasili bi ste ga ludim. Danas je to fakat! Danas je to činjenica! Plan je jednostavan, razrađen i u operativnoj fazi. Od Srbije još treba odvaliti Vojvodinu i Sandžak, vjeru naroda u crkvu i vojsku svesti ispod 20 posto i ubiti svaku volju i nadu da se borimo za istinu. U nadiranju prema Rusiji, u pozadini se ne smije ostaviti nikakva ostrva ili džepovi gdje bi se neko mogao pobuniti. Srbi kao veliki, ajmo reći, simpatizeri Rusa trebaju biti satrveni. Jer ništa se ne smije prepustiti slučaju, protestantski pramatizam je čudo jedno! Zato je Šešelj na zapadu luđak a Nataša Kandić pametna!
Preporuke:
0
0
4 četvrtak, 05 mart 2009 10:53
Kurjak
Odlična analiza i odlično formulisan zaključak.
Ukoliko nam je dozvoljeno da primetimo jedan od tekstova autora koji se izdvaja jasnim stilom. Izbrušen tekst.
Ko jasno misli jasno i piše.
Preporuke:
0
0
5 četvrtak, 05 mart 2009 15:23
marko
Zanimljivo je to kako Vam kršenje Ustava ne smeta kada Vam ide u korist. Po Ustavu, Skupština Vojvodine je imala rok od 90 dana nakon konstituisanja da usvoji Statut i pošalje ga u republički parlament. Ona je to uradila nakon javne rasprave. Narodna skupština treba da na taj dokument da saglasnost i to je kraj. Ustav niti Zakon za sprovođenje Ustava ne predviđaju nikakav referendum, izbornu kampanju niti bilo šta slično ni u Vojvodini niti u Srbiji, tako da bi to bilo u direktnoj suprotnosti sa Ustavom.
Zanimljivo je i kako niko nije tražio izjašnjavanje građana kada je Slobodan Milošević ukinuo nadležnosti pokrajinama, iako je u tom momentu takav potez bio protiustavan.
Preporuke:
0
0
6 četvrtak, 05 mart 2009 16:48
vlada
Novi Sad, Beograd -- Predsednik Skupštine Vojvodine Šandor Egereši i nekoliko funkcionera raznih stranaka dobili su preteće pismo zbog statuta Vojvodine.

U pismu se navodi da će biti "osuđeni na smrt" ukoliko se usvoji Statut Vojvodine, saopštio je Egerešijev kabinet. Pismo su potpisale nepoznate organizacije Jugoslovenski patriotski savez, Patriotski savez Srbije, Mađarski patriotski savez i Vojvođanski savez patriota.

Pretnje smrću upućene su i predsedniku Saveza vojvođanskih Mađara Ištvanu Pastoru, predsedniku Lige socijademokrata Vojvodine Nenadu Čanku, predsedniku Pokrajinskog odbora Demokratske stranke Dušanu Elezoviću, predsedniku Pokrajinskog odbora Socijalističke partije Srbije Dušanu Bajatoviću.


Hoce li NSPM prozboriti i o ovome?
Preporuke:
0
0
7 četvrtak, 05 mart 2009 17:13
Sremica, Sremica
Dramska pauza je nastala iz dva razloga:
1. Evropa ima svojih briga i nije joj do novih sukoba "na ovim prostorima", te s toga manje žustro podupire svoje pulene;
2. Otpor Rusije novoj državi na putu Južnog toka. Posle iskustva sa Dinkićem ne treba joj još jedan Pajtić.
Preporuke:
0
0
8 četvrtak, 05 mart 2009 17:38
Novosađanka
@marko: Zanimljivo je, marko, takođe, kako se vojvođanske separatističke perjanice danas pozivaju na republički ustav koji onomad nisu podržale. Šta kažete na to?
Preporuke:
0
0
9 četvrtak, 05 mart 2009 19:00
Steva Nadrljanski
A koliko je sve ovo od početka bilo "pošteno" govori činjenica da statut Vojvodine niti jedna od relevantnih stranaka nije imala u svom predizbornom programu, kao i da je stvar oko postojanja statuta čuvana u tajnosti i provaljena preko jednih novina, posle čega je takođe vladala tišina u krugovima vlasti, dok nisu smislili kako će zajednički da nastupe pred javnošću. Moram da priznam da sam u tom trenutku bio ubeđen da tzv. javnost, posle gužve oko Kosova i Metohije, neće imati snage da se uzbuđuje oko toga, kad ne lezi vraže - ipak se podiže prašina. Mogli bismo malo češće da imamo ove javne rasprave po raznim pitanjima, valjda se i to podrazumeva pod pojmom demokratije, a ne samo povremeno ubacivanje listića u (uglavnom ćorave) kutije.
Preporuke:
0
0
10 četvrtak, 05 mart 2009 19:01
A. Pavić
@Marko
Da citiram Dušana Kovačeva u vezi toga šta je "javna rasprava":
Izrada tako ozbiljnog akta kao što je Statut jedne autonomne pokrajine u demokratskom društvu kojim vlada pravo, a ne recimo šou biznis, izgleda ovako: Najpre se u okviru referentnih naučnih ustanova okupi komisija čiji sastav čine visoki predstavnici odgovarajuće struke, pre svega ustavnopravne. Zatim ta skupština izrađuje predlog akta, po pravilniku komisije koji utvrđuje pravila njenog rada. Tokom svog rada, ona redovno i periodično treba da obaveštava javnost putem javnih medija, pomoću kojih se vodi javna rasprava na raznim nivoima demokratske publike o temi predloga. Potom se završeni tekst predloga ove komisije dostavi odgovarajućim radnim telima skupštine Autonomne pokrajine, koja ga formalno – pravno uobličavaju i usklađuju prema višim pravnim aktima (Ustavom Srbije i zakonima). Tada se, kao formalni predlog Statuta podnosi na usvajanje republičkoj Skupštini, koja takođe ovaj akt razmatra u svojim nadležnim telima, usklađuje s propisima, da bi na kraju, nakon rasprave na sednici Skupštine i razmatranja eventualnih amandmana, predlog usvojila ili odbila."

A zašto Koalicija za evropsku Srbiju nije objavila svoje namere u predizbornoj kampanji je pitanje na koje se odgovor sam po sebi nameće - zato što nisu smeli. E zato je neophodno novo narodno izjašnjavanje, gde će karte biti otvorene na početku, a ne na kraju.
A o Miloševiću i njegovom menjanju Brozovog nelegitimnog ustava ne vredi ni diskutovati u kontekstu bilo čega što ima veze sa demokratijom.
Preporuke:
0
0
11 četvrtak, 05 mart 2009 22:26
Neofit77
Čanak i ta družina kojoj navodno prete je samo gomila marginalaca koji hoće opet da budu u žiži javnosti.
Preporuke:
0
0
12 četvrtak, 05 mart 2009 23:17
aleksandar
Za Marka.
Taj Titov Ustav na koji se pozivas, je bezvredan.
Govoris o ustavnosti polozaja pokrajina u Titovom rezimu.
Cepanje Srbije i njeno svodjenje na pasaluk 1974. godine je odraz te navodne ustavnosti na koju se pozivas.
Ukidanje drzavnosti takozvane pokrajine Vojvodine je jedini dobar potez Slobodana Milosevica.
Preporuke:
0
0
13 petak, 06 mart 2009 13:53
marko
Titov ustav je možda bezvredan sada, ali je u tom momentu bio na snazi. A, što se tiče predizborne kampanje i namera oko Statuta, nakon usvajanja Ustava u zakonu za njegovo sprovođenje jasno stoji da je neophodno raspisivanje izbora na svim nivoima. Takođe, u tom zakonu stoji i da nova pokrajinska administracija mora da donese novi Statut. Tako da je svakom dobronamernom jasno da je usvajanje statuta bio jedan od ustavnih zadataka nove pokrajinske administracije. A to što o tome nisu pričali u izbornoj kampanji, morate pitati nekoga od njih. Ja na izborima nisam učestvovao (sem kao glasač) te nisam mogao ni da utičem na kampanje pojedinih političkih opcija.
Poštovanje Ustava i zakona je obaveza svakog građanina, ma koliko se pri tom ne slagali sa pojedinim rešenjima. Ja sam poslušao pozive LDP i LSV na bojkot ustava, ali sada kada je na snazi moram da ga poštujem i pozivam se na njega kada ga oni koji su ga usvojili krše ili zaobilaze.
Kada bude glasanje za neki drugi ustav, takođe ću saslušati različite stavove pa nakon toga odlučiti da li da ga bojkotujem ili podržim. Mislim da je to ispravan način. A onima kojima se ne sviđa što je Vojvodina sada maksimalno iskoristila ustavna rešenja, mogu da poručim da su možda i oni mogli da bojkotuju ustav, pa se možda napravio neki normalan.
Preporuke:
0
0
14 petak, 06 mart 2009 15:09
racel
Po obicaju, odlican tekst.Pitam se zasto uopste postoji po0krajina Vojvodina, kada je tamo vecinsko stanovnistvo srpsko.Smatram da je treba pod hitno ukinuti jer njen i dalji nastavak cini dalju razgradnju srpskog bica i nestanak Srbije.Takode treba ove zagovornike odvajanja Vojvodine pod hitno sudski procesuirati, jer hoce opet gradanski rat, a oni ce po obicaju da se izvuku sa ogromnim bogatstvom.Ovako misli jedna brizna majka, rodoljub ciji su preci mnogo loseg iskusili od takvih kao sto su sada ovi na vlasti. Ako je Egeresiju potrebna bas takva pomoc, nama, obicnom narodu to nije potrebno.Dajte nam malo mira i spokojstva da bar jednu generacuju izvedemo na miru i u miru.I jos, neka nas pitaju i za Evropsku uniju, jer vecina nas je protiv puzanja u nju, ovako nam je bolje.
Preporuke:
0
0
15 petak, 06 mart 2009 22:02
aleksandar
Za Marka.
Ako si bas takav legalista da ti je i Titov Ustav bio vazeci, kako kazes, onda da ti kazem i ovo.
Formalno, nije Milosevic kako kazes ukinuo takozvanu autonomiju Vojvodine, i te promene nisu ucinjene protivustavno.
Sama tadasnja takozvana pokrajinska skupstina je o tome odlucivala i donela odluku, a kasnije su te odluke i promene pretocene u novi Ustav Srbije.
Dakle, formalno pravno promene koje su dovele do ukidanja drzavnosti tadasnje takozvane Titove Socijalisticke autonomne pokrajine Vojvodine su u svemu donete u skladu sa tada vazecom procedurom i tada vazecim Ustavom.
Ergo, nista tu nije bilo protivustavno. Da se zna.
P.S. Bas je lepo kada se simpatizeri LDPa i LSVa pozivaju na ustavnost.
Preporuke:
0
0
16 subota, 07 mart 2009 12:08
titic
Nije cudo sto se LDP-ovci pozivaju na Titov ustav, pa oni su svi izasli ispod njegovog sinjela. Juce internacionalci, danas evroatlantisti...
Preporuke:
0
0
17 ponedeljak, 09 mart 2009 13:17
marko
@Aleksandra

Istina je da je do promena došlo na način na koji ste opisali. To ne mogu, niti želim da osporim. Međutim, ono što je sporno je da je svemu tom prethodila takozvana "Jogurt revolucija" u kojoj su smenjeni svi takozvani autonomaški kadrovi. Na njihovo mesto su postavljeni oni koji su bili lojalni Slobodanu Miloševiću. Nakon toga svaka promena može se nazvati legalnom, jer su glasali po diktatu gazde iz BGD. Međutim, to ne umanjuje njihovu krivicu niti se može zvati ikako drugačije osim PUČEM! I Vi i ja znamo da sam u pravu. Jedino mi nije jasno kako uspevate da pređete preko takve stvari i kako Vam ne smeta što je neko nešto sproveo na silu, uprkos zakonima i na kraju kraje va moralnim normama.
To što sam poslušao pozive LDP i LSV za bojkot Ustava ne znači da sam njihov simpatizer, niti želim da branim njihovu politiku. Na predsedničkim izborima sam glasao za Ištvana Pastora. Da li je to loše i da li sam zbog toga manje vredan nego neko ko glasa "nacionalno ispravno"? Da li zbog toga ne smem da ovde ostavim svoj komentar, a da me narednih 15 čitalaca ne napadne? Ja ipak nisam adresa na koju treba da iskaljujete svoje nezadovoljstvo, pošto nemam nikakve veze sa politikom niti funkcionisanjem države na bilo koji način.
Preporuke:
0
0
18 ponedeljak, 09 mart 2009 20:31
aleksandar
Marko, Marko.
I danasnjem rezimu je prethodio peti oktobar, pa ne verujem da ovo sada nazivas glasanjem kako gazda kaze, a peti oktobar pucem.
Ono gde se ti i ja ne slazemo je to sto ti neces da shvatis da je zapravo Ustav iz 1974. bio nasilan i nametnut. Ako za jogurt revoluciju kazes da je posle nje bilo kako gazda kaze, sta kazes na 1974. Ko je tada bio gazda. Znas ti dobro ko je bio gazda i po cijem naredjenju je donet taj Ustav koji je nasu zemlju Srbiju podelio na tri suprotstavljena dela. Da li se narod u Srbiji tada demokratski izjasnjavao na diktat Tita, hrvatskih i autonomaskih komunista da se Srbija podeli na takozvane pokrajine. Da li je bilo referenduma 1974. Nije Marko. Pa o cemu onda govoris. Kada Tito donosi antisrpske odluke onda je u redu, kad Sloba ponistava te antisrpske odluke onda nije.
Ono sto ti Marko neces da vidis je sto je nasa drzava nasilno, nevidjenom podloscu i nevidjenom izdajom, jedina od svih tzv. Republika u SFRJ pocepana a na njenoj teritoriji su nastale de fakto tri drzave.
Inicirajuci promene u kojima je ukinuta drzavnost takozvanih socijalistickih autnomnih pokrajina, Slobodan Milosevic i jogurt revolucija su zapravo samo ponistili to duboko protivpravno stanje.
Slobodno ti izrazavaj svoje stanoviste i slusaj savete LDPa i LSVa, ali se ipak u pauzama zapitaj zasto takozvane pokrajine nisu formirane u tadasnjoj Hrvatskoj ili Bosni i Hercegovini nego samo u Srbiji. Zasto je samo Srbija obogacena takvim, kako si ti ubedjen, demokratskim cinom jednog nadasve demokratskog Titovog Ustava iz 1974. godine.
Preporuke:
0
0
19 utorak, 10 mart 2009 09:17
A. Pavić
Na Aleksandrov komentar i odgovor Marku nemam šta da dodam - osim možda opasku da je prvobitno nasilje nad srpskom državnošću učinjeno još 1945. iz čega je i proizišlo ustavno nasilje iz 1974. I hvala svima na komentarima.
Preporuke:
0
0
20 utorak, 10 mart 2009 12:43
marko
1974. godine još nisam bio rođen, tako da nemam nameru da branim nešto u šta nisam siguran 100 odsto. Ali sam 100 odsto siguran da je Vojvodina postojala pre 1974. čak i mnogo pre 1945, pa bi tu možda mogao biti odgovor na pitanje otkud ona kao pokrajina u Srbiji, dok u ostalim republikama nije bilo pokrajina.
Takođe, jedan od najvećih problema u ovoj državi upravo jeste stalno gledanje u prošlost. Ne zalažem se za vraćanje Ustava iz 1974. niti položaja Vojvodine koji je tada imala. Ali da li stvarno ne možete da shvatite da je ova država slaba i nerazvijena upravo zbog jakog centralizma. I tu ne mislim samo na Vojvodinu. Siguran sam da ministarstvo u Beogradu, ma koliko to zaista želelo, ne može da bude upoznato sa pravom situacijom u nekom delu Srbije, recimo u okolini Vranja. Ljudi iz tog regiona mnogo bolje znaju šta im treba i ne vidim zbog čega ne bi imali mogućnost da se na neki način deo odlučivanja prebaci na njih. Udruživanjem nekoliko opština ili stvaranjem nekog novog regiona. Onda bi i građani, ako se stvari ne poprave imali kome da se žale i na koga da vrše pritisak, a ne bi dežurni krivac bio Beograd.
Jučerašnji Dnevnik je objavio kako će Vršac biti prvi grad iz Srbije koji će svoju kancelariju dobiti u Briselu. Nisam video da se bilo ko od dežurnih dušebrižnika zabrinutih za opstanak srpstva oglasio po tom pitanju. Otvaranje kancelarije su najavili i Kragujevac i Niš, ali oni su verovatno dobili nekakav sertifikat srpstva pa nije potrebno komentarisati njihove namere.
Preporuke:
0
0
21 utorak, 10 mart 2009 14:37
Milorad
Borite se pisanom rečju, draga braćo Srbi, protiv vjetrova sa sjeverozapada i dinarskih planina, koji sve jače pire u obraz Srbina.
Kao što je u toj borbi sve je dozvoljeno, njima, a ko bi onda zabranio nama. Ujedinite se, jer prečeg posla nema, da ponovo zakasnili nebi.
Nemojte da vas marksisti u đedovim šinjelima nadjačaju.Oni se samo u čoporu oglašavaju, što se može i na ovim stranicama vidjeti.
Pozdrav iz Republike Srpske.
Preporuke:
0
0
22 utorak, 10 mart 2009 15:18
Steva Nadrljanski
Jedina "Vojvodina" koja je postojala pre komunističke tvorevine tog naziva, bila je ona koja je uspostavljena 1849. i trajala do 1860, a zvala se "Vojvodstvo Srbija i Tamiški Banat" (podvlačim: "Vojvodstvo Srbija"). Cela sličnost se završava u tih nekoliko prvih slova, sve ostalo je sasvim različito: teritorija nije ista, sedište nije isto, uprava skroz različita, država sasvim druga, istorijsko-politički kontekst bez ikakvih sličnosti sa stanjem današnje autonomne pokrajine. Najvažnije od svega jeste da je "Vojvodstvo Srbija" bio isključivo srpski nacionalni projekat (dakle, apsolutno različito od ovog što danas imamo), iako je postojanje tog vojvodstva bilo samo formalno. Doduše, u svesti Srba ono je ostavilo velikog traga, jer je krajnji cilj bio ujedinjenje sa Srbijom, što se 1918. i desilo. Međutim, podvlačim: te godine nije "Vojvodina priključena Srbiji", najpre što nikakve Vojvodine tad nije bilo, a onda i stoga što se nije odjednom priključila cela "Vojvodina", niti su to sve oblasti (Srem, Banat, Bačka, Baranja) učinile na isti način. Vojvodina nije postojala kao bilo kakva zasebna jedinica ni pre Drugog svetskog rata. Dakle, njeno postojanje je cementirano voljom komunističkih vlasti, za koju je dokumentovano da je imala antisrpske namere utemeljene u kominternovskoj percepciji Srbije. Eto odakle potiče "vojvođanski identitet" i koliko traje njena paradržavnost.
P.S. Loša centralizacija Srbije neće se izlečiti drugom centralizacijom, tj. novosadizacijom AP Vojvodine. Potrebna je malo drukčija tehnika koju nam autonomaši trenutno ne nude.
Preporuke:
0
0
23 utorak, 10 mart 2009 16:18
aleksandar
Marko, Marko, evo mene opet, još samo jednom, pošto nema smisla sa tobom dalje raspravljati. Ne vredi govoriti onom koji ne, želi da čuje.
Pošto si sto posto siguran da je takozvana "Vojvodina" postojala i pre 1945. godine, a ti, ponavljam u pauzama slušanja saveta LDP-a i LSV-a (koji su jedino kao vredni Titovi siročići i mogli da ti daju takvu genijalnu informaciju), to proveri čitajući istorijske knjige. Ne mora to da bude naša srpska istorija, nađi strane izvore, pa mi nađi "Vojvodinu" koja je postojala pre 1945. Posebno u istoriji nađi takozvanu "Vojvodinu" koja je imala potpunu "sudsku, zakonodavnu i izvršnu vlast", odnosno državu, što u suštini žele tvoji savetnici.
Marko, Marko, postojalo je u devetnaestom veku kratko vreme Srpsko vojvodstvo, ali to nije ono što prizivaju i na šta se pozivaju tvoji savetnici iz LDP-a i LSV-a. Oni se gnušaju svega što ima prefiks Srpsko. Zapravo bi tvoji savetnici rado da zaborave i izbrišu iz istorije to Srpsko vojvodstvo, a preferiraju ponovno uspostavljanje njihove nikad prežaljene Austro Ugarske.
Ne radi se ovde Marko i centralizaciji i decentralizaciji. To je samo lažna dilema. Ovde se radi o tome da tvoji savetnici hoće državu, jer sudska, izvršna i zakonodavna vlast jesu atributi državnosti i na njima počiva svaka država. Slučajno sam učeni pravnik, ali ako meni ne veruješ, a ti pitaj nekog drugog pravnika. A uspostavljanje državnosti takozvane pokrajine, moj Marko, nije decentralizacija, već cepanje naše zemlje Srbije.
Eno onaj tvoj savetnik za Ustav Čanak pre neki dan ponovo traži uspostavljanje "Republike Vojvodine". Isto hoće i siroti Čedica. Da li zaista misliš da je to decentralizacija. Očigledno si mlad čovek, i iskreno mi je žao što argumenti u ovakvim slučajevima nikada ne pomažu. Pokušaj da shvatiš da voleti, čuvati, braniti svoju zemlju,ne dozvoliti da se tvoja zemlja dalje rasparčava, čuvati identitet i duhovno jedinstvo svog naroda, poštovati svoju i tuđu tradiciju nije nikakav nacionalizam ni fašizam.
Preporuke:
0
0
24 sreda, 11 mart 2009 23:18
Ljilja NS
Čanak opet ѕačepio nos.
Time hoće da kaže da je on bolji od onih drugih.Međutim...
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner